Školní psycholog
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas
Informace pro rodiče
Další informace pro rodiče o službách školního psychologa
Rodiče (zákonní zástupci žáka) se mohou na školního psychologa obrátit a požádat o konzultaci, pokud se budou potřebovat poradit o čemkoli, co se týká rozvoje jejich dítěte, jeho aktuálního psychického stavu (jak se dítě cítí ve svém životě, má vliv i na školní začlenění, průběh a výsledky učení, školní výkony), jeho výchovy, vzdělávání, školní situace, dalšího vzdělávacího směřování, případně následně požádat o individuální služby školního psychologa pro své dítě.
Ke konzultaci je možné se objednat telefonicky či e-mailem.
Školní psycholog se při poskytování služby řídí profesními etickými normami, je vázán mlčenlivostí. Se všemi citlivými daty zachází v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů ve znění pozdějších předpisů.
Individuální informovaný souhlas s činností školního psychologa
Pokud žák potřebuje individuální služby školního psychologa, je rodič (zákonný zástupce) žádán o udělení Individuálního informovaného souhlasu s činností školního psychologa. Tento souhlas ukotvuje formu, rozsah a obsah spolupráce se školním psychologem. Rodič je školním psychologem seznamován s průběhem a výstupy spolupráce. A jen na rodičovskou žádost a s rodičovským souhlasem může školní psycholog v případě, kdy bude v zájmu dítěte, podat škole, eventuálně dalším institucím pečujícím o dítě vybrané informace z poskytované individuální péče.
Individuální informovaný souhlas se nevztahuje na situace, které spadají pod generální souhlas rodiče (tj. Informovaný souhlas s činností školního speciálního pedagoga a školního psychologa), který je udělován rodiči na počátku školního roku. Jedná se například o činnosti:
- První kontakt se žákem, kdy žák vyhledá školního psychologa a domlouvá se na spolupráci. Následně jsou s vědomím žáka informováni zákonní zástupci a jsou žádáni o udělení Individuálního informovaného souhlasu s činností školního psychologa.
- Krizová intervence - jde o intervenci, která musí být bezodkladná, v případě náhlé a závažné situace týkající se školy či pramenící z osobního života žáka, situace bezprostředně ohrožující dítě, jeho okolí. Rodiče jsou o proběhlé intervenci následně informováni.
- Preventivní činnosti – týká se zvláště preventivních programů v rámci tříd, třídních skupin, osvětové činnosti.
- Běžné depistážní činnosti, anketní šetření, průzkumy či základní diagnostické činnosti a z nich vyplývající rozvojové programy realizované ve spolupráci s pedagogy či ostatními členy školního poradenského pracoviště.